Screenshot 10

Niewątpliwie okulary sportowe są dziś nieodłącznym elementem wyposażenia każdego rowerzysty, tego startującego w zawodach sportowych, amatora weekendowych wycieczek oraz tego dojeżdżającego rowerem do pracy. Zapewniają one ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV, wiatrem, owadami, kurzem i innymi czynnikami, które mogą wpływać na komfort jazdy na rowerze. Dzięki współpracy z firmą Bikeman na nosie testera spoczęły okulary Bonfire marki Alpina.

Tadeusz Pietrzak

Alpina jest renomowanym producentem kasków, gogli oraz okularów sportowych, produkowanych głównie dla potrzeb osób uprawiających sporty zimowe oraz kolarstwo. W swoim portfolio posiadają szeroką gamę nowoczesnych technologii stosowanych podczas produkcji soczewek, każda z nich koncentruje się na poprawie widzenia użytkownika podczas aktywności fizycznej.

Screenshot 2

Testowane Bonfire są jednymi z podstawowych modeli okularów przeznaczonych dla osób uprawiających kolarstwo. Oprawki wykonane zostały z lekkiego tworzywa termoplastycznego o nazwie TR90, które jest podobne do nylonu, zapewnia to wysoką odporność na uderzenia i pękanie. Ich kształt oraz budowa została zoptymalizowana dla swobodnego przepływu powietrza. Otwory wentylacyjne znajdujące się między ramką i soczewkami mają za zadanie odprowadzać wilgoć poprzez wymuszoną cyrkulację powietrza.

Screenshot 11

Otwory wentylacyjne znajdujące się między ramką i soczewkami mają za zadanie odprowadzać wilgoć poprzez wymuszoną cyrkulację powietrza.

Screenshot 7

Oprawki mają mocno wypukłą konstrukcją, dzięki której soczewka znajduje się blisko twarzy, aby zmniejszyć siłę podmuchu wiatru w oczy, a także zwiększyć pole widzenia.

Oprawki mają mocno wypukłą konstrukcją, dzięki której soczewka znajduje się blisko twarzy, aby zmniejszyć siłę podmuchu wiatru w oczy, a także zwiększyć pole widzenia. Regulowane noski, z kształtowaną na zimno wyściółką dopasowuje się do każdego kształtu nosa. Standardowo wszystkie soczewki okularów Alpina są wyposażone w 100% ochronę przed promieniowaniem UV A, B i C. Soczewki posiadają specjalne powłoki Fogstop, które zapobiegają osadzaniu się pary wodnej na powierzchni szkieł okularów. Specjalna powłoka zmniejsza kąt przylegania wilgoci, spłaszczając kropelki wody do cienkiego przezroczystego filmu, który łatwo odparowuje i nie ogranicza widoczności.

 Screenshot 6

Ich kształt oraz budowa została zoptymalizowana dla swobodnego przepływu powietrza.

Screenshot 8

Regulowane noski, z kształtowaną na zimno wyściółką dopasowuje się do każdego kształtu nosa

Alpina Bonfire Budowa

Oprawki

Szerokość 14,2 cm
Wysokość 4,7 cm
Długość zausznika 16,2 cm
Szerokość grzbietu nosa 15 mm
Waga 25 g

OPTIMIZED AIRFLOW - Optymalna wentylacja oprawki
ADAPTABLE NOSEPAD - Regulowane noski, kształtowana na zimno wyściółka dopasowuje się do każdego kształtu nosa

Soczewki

Szkło przyciemniane Cat.3

FOGSTOP - powłoka przeciwmgielna
100% UV PROTECTION - Pełna ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UVA, B i C

Screenshot 5

Opakowanie zawiera woreczek z mikrofibry do czyszczenia okularów. Dostępne kolory Black Matt, Olive Matt, Turquise Matt. Cena w sklepie Bikeman 199,90 PLN.

Screenshot 4

Testowane okulary na nosie testera goszczą od wczesnej wiosny, która w tym roku była stosunkowo chłodna i deszczowa, co sprawiło że udało mi się wyjątkowo dobrze sprawdzić ich wartość użytkową zwłaszcza pod kątem właściwości przeciwmgielnych. Ważnym jest, aby pamiętać, że powłoka fogstop może się zużywać z czasem wskutek czyszczenia szkieł, dlatego należy zawsze przestrzegać zaleceń producenta dotyczących konserwacji i czyszczenia okularów, aby utrzymać skuteczność powłoki fogstop przez jak najdłuższy czas.

Screenshot 3

Po założeniu okulary Alpina okazują się być lekkie i wygodne, zapewniają dobre dopasowanie i są stabilne podczas jazdy.

Po założeniu okulary Alpina okazują się być lekkie i wygodne, zapewniają dobre dopasowanie i są stabilne podczas jazdy. Posiadają elastyczne zauszniki i regulowane w szerokim zakresie noski, dzięki czemu można dostosować je do indywidualnych preferencji. Muszę tu jednak zauważyć że okulary Bonfire przymierzało kilka osób o różnym kształcie głowy i poziom dopasowania oraz wygody noszenia najwyżej oceniły osoby o szerszym owalu twarzy.

Screenshot 12

Soczewki Bonfire są mocno przyciemnione i dobrze sprawdzają się w pełnym słońcu na otwartej przestrzeni.

Duże soczewki w połączeniu z wąskimi oprawkami zapewniają szerokie pole widzenia i modny obecnie design. Powłoka hydrofobowa oraz otwory wentylacyjne po bokach soczewek skutecznie zapobiegają parowaniu. Jedynie podczas postoju w trakcie intensywnych wypadów w wilgotnym terenie, szkła miały tendencje do osadzania się pary na ich powierzchni. Zaparowanie soczewek znikało zaraz gdy tylko ruszałem w dalszą drogę. Soczewki Bonfire są mocno przyciemnione i dobrze sprawdzają się w pełnym słońcu na otwartej przestrzeni. W takich warunkach stopień przyciemnienia szkieł cat 3 dobrze chroni przed odblaskami i zapewnia ochronę przed intensywnym światłem. Jednak w przypadku leśnych ścieżek czy też górskich singli wolałbym użytkować szkła o stopień jaśniejszych. W przypadku trudniejszych warunków terenowych przy szybko zmieniającej się intensywności oświetlenia trudniej jest zauważyć jakąś przeszkodę na trasie..

Jakie okulary rowerowe kupić? Jakie okulary do jazdy rowerem?

Screenshot 13

Bardzo wysoko oceniam natomiast kontrast widzenia przez soczewki Alpina, określił bym go jako wzorcowy.

Bardzo wysoko oceniam natomiast kontrast widzenia przez soczewki Alpina, określił bym go jako wzorcowy. Firma Alpina w swoich droższych modelach okularów stosuje technologię Quattroflex, która znacznie poprawia jakość widzenia. Ale nawet w tym budżetowym modelu pozbawionym tej technologii kontrast jest bardzo dobry.

Jeśli szukasz okularów rowerowych z technologią Fogstop, bardzo dobrym kontrastem i nowoczesnym wyglądem to Alpina Bonfire jest wartym rozważenia modelem.

bikeman max