zienner test1

Nasze dłonie stanowią jeden z trzech punktów podparcia na rowerze, dlatego obok wygodnych butów i siodełka warto o nie odpowiednio zadbać. Ten z pozoru prosty element naszego ubioru może w sposób znaczący wpłynąć na podniesienie komfortu w trakcie jazdy rowerem. Przez ostatnie kilka miesięcy miałem okazję dość intensywnie testować rękawiczki ZIENER CLYO TOUCH LONG .

Tadeusz Pietrzak

Firma ZIENER istnieje na rynku producentów odzieży sportowej już od ponad pół wieku, a w swoim portfolio chwali się współpracą z Niemiecką oraz Austriacką Federacją Narciarską. Jak wyczytałem z oficjalnej strony "ZIENER jest obecnie jednym z największych producentów rękawic sportowych na świecie". Oficjalnym dystrybutorem tej marki w Polsce jest firma Bikeman.

 ziener ergonomiczne rekawiczki test

 

Technologie i budowa Ziener Clyo Touch

Przymierzając Clyo Touch po raz pierwszy, doszedłem do wniosku, że nigdy dotychczas na moich dłoniach nie gościły rękawiczki tak bardzo zaawansowane technologicznie. Ich budowa składa się z kilku odzielnych paneli, a każdy z nich pełni jakąś określoną funkcję dla podniesienia komfortu użytkownika. Do uszycia rękawiczek użyto bardzo wiele precyzyjnie wykonanych wykrojów krawieckich oraz zastosowano dużo nowoczesnych materiałów. Zerknijmy zatem jak są zbudowane i co oferują użytkownikowi Clyo Touch Long.

test rekawiczek ziener

Rękawiczki zostały wykonane z oddychającej syntetycznej skóry zamszowej AMARA, która charakteryzuje się elastycznością i wysoką trwałością dzięki czemu pozwala na idealne dopasowanie, jednocześnie nie krępując ruchów. Zewnętrzna i wewnętrzna ich część posiada przewiewne wstawki z siateczki dla zwiększenia cyrkulacji powietrza. Wewnętrzna powierzchnia rękawiczek została wykonana z ekologicznej skóry ACTIV SUEDE, która jest wytrzymała i posiada własności oddychające. Clyo Touch wyposażono we wkładki żelowe COMFORT PLUS rozmieszczone w najbardziej newralgicznych miejscach dłoni rowerzysty.

ziener opinia budowa

Wykonano je w technologii MEMORY FOAM co oznacza, że posiadają one właściwości zapamiętywania indywidualnego kształtu dłoni. Nie zapomniano również o FROTTE - chłonnym materiale pozwalającym na otarcie potu z twarzy. Na palcach rękawic wszyto tkaninę przewodzącą dla łatwego użytkowania urządzeń z ekranem dotykowym. Na kciuku rękawiczki znajduje się profilowana nakładka THUMBPATCH, która zapobiega powstawaniu przetarć na skórze. Rękawiczki Ziener Clyo zapinane są na rzepy, a ich brzegi zostały zabezpieczone powłoką VELCRO GUARD, co chroni je przed zbyt szybkim zużyciem. Dla łatwiejszego zakładania i ściągania rękawiczek z dłoni umieszczono na nich antypoślizgowe nadruki.

 ziener ranking rekawiczek

 

Test rękawiczek Ziener Clyo Touch

Pierwsza przymiarka rękawiczek utwierdza mnie w przekonaniu, że są one idealnie dopasowane do mojej dłoni. Bywa przecież tak, że proporcje budowy rękawiczek i dłoni użytkownika mogą się znacznie różnić. Z doborem odpowiedniego rozmiaru nie powinno być większego problemu, gdyż firma Ziener proponuje użytkownikom wybór pośród czterech rozmiarów 7,5/8,5/9,5/10,5. Zastosowanie syntetycznej zamszowej skóry Amara powoduje, że rękawiczki łatwo się dopasowują, są elastyczne, a po zaciśnięciu dłoni na chwycie kierownicy nie krępują ruchu.

test rekawiczek rowerowych ziener

Można je też dopasować na szerokość dzięki paskom z rzepami na nadgarstkach. Ja testowałem rękawiczki na chwytach typu fit/team o średnicy 32mm, fat 34mm oraz ergonomicznych gripach ze "skrzydełkiem". Na końcach kciuka i palca wskazującego wszyto panel materiałowy Touch, dzięki któremu możliwa jest bezproblemowa obsługa urządzeń z ekranem dotykowym. Ma on również wpływ na lepszą obsługę manetki i dźwigni hamulca, gdyż palce nie mają tendencji do przypadkowego ześlizgiwania się. Już pierwsze przejechane kilometry utwierdziły mnie w przekonaniu, że priorytetem tych rękawiczek jest zapewnienie użytkownikowi maksimum wygody. Rozmieszczenie żelowych wkładek o różnej strukturze i gęstości w różnych miejscach śródręcza podyktowane jest anatomiczną budową dłoni. Te znajdujące się w pobliżu nadgarstka absorbują wstrząsy, natomiast te przy śródręczu zapobiegają powstawaniu otarć i odcisków.

ziener review

Od zewnętrznej strony dłonie są dobrze wentylowane dzięki oddychającemu materiałowi z powłoką poliuretanową. Natomiast po wewnętrznej stronie za odprowadzanie ciepła odpowiedzialna jest wstawka z siateczki. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż w przypadku rękawiczek z wkładkami proces wymiany ciepła jest nieco utrudniony. Na bokach kciuków umieszczone zostały wstawki z chłonnego materiału, którymi możemy zetrzeć pot podczas jazdy bez zatrzymywania się. Wszystkie te elementy na pewno przekładają się na dobrą wentylację dłoni w trakcie rowerowych wojaży w cieplejsze dni. Moim zdaniem rękawiczki Clyo największy komfort termiczny zapewniają w przedziale temperaturowym między 10 a 20 stopni Celsjusza. Dlatego ich zastosowanie widziałbym w okresie wiosny i jesieni. Jeśli chodzi o efekt "czucia kierownicy" to w przypadku rękawiczek z żelowymi wstawkami amortyzujacymi jest on nieco słabszy niż w przypadku rękawiczek z gładkim spodem. Przy takiej budowie rękawiczek trudniej jest wyczuć krzywizny ergonomicznych chwytów. Dla mnie było to szczególnie odczuwalne w przypadku gdy na kierownicy miałem zamontowane gripy o bardzo małej średnicy np. typowo wyczynowe chwyty o średnicy 30mm. Najlepszym rozwiązaniem okazało się zestawienie rękawiczek Ziener Clyo z chwytami posiadającymi skrzydełka odciążające nadgarstki oraz grubymi owijkami gravelowego baranka. W takim przypadku czuć było efekt absorbcji drgań przez żelowe wkładki. Ergonomiczny, dopasowany do anatomicznego kształtu dłoni krój rękawiczek oraz zastosowanie żelowych wkładek o różnej gęstości sprawiają, że zmęczenie dłoni i drętwienie palców jest wyraźnie mniejsze po wielogodzinnej intensywnej aktywności.

ziener team29er

Syntetyczny materiał Amaro nie gromadzi zbyt dużo wody i szybko wysycha, dzięki czemu kontrola klamki hamulcowej oraz manetki przerzutki nawet podczas deszczu pozostaje na dobrym poziomie. Kilkukrotne pranie nie spowodowało żadnych uszczerbków w ich wyglądzie. Nadal utrzymają pierwotny kształt, nie farbują, a kolorowy nadruk oraz antypoślizgowe panele na palcach wyglądają na nietknięte.

Zastosowanie dobrze przemyślanej konstrukcji oraz odpowiednio dobranych materiałów pozwoliło uzyskać produkt, który zapewnia wysoki poziom komfortu podczas intensywnego i częstego użytkowania. Dla kogo stworzone są rękawiczki Ziener Clyo Touch Long? Z pewnością ich walory docenią "ultrasi" bijący rekordy przebytych kilometrów, gravelowi połykacze szutrowych tras oraz Ci którzy na codzień cenią sobie wygodę.

bikeman max